Wietersdorfer Alpacem poenotil brezpapirno poslovanje v skupini
Izziv in cilji
- Avstrijski holding Wietersdorfer Alpacem je z uvedbo procesnega dokumentnega sistema Genis e-GenDoc poenotil brezpapirno poslovanje v skupini Alpacem ter diviziji apna, ki deluje v Sloveniji, Italiji, Avstriji in na Hrvaškem. e-GenDoc je sicer v Alpacemu prisoten že od leta 2006, ko so v družbi Salonit Anhovo uvedli modul e-Računi, z namenom racionalizacije postopka potrjevanja prejetih računov. V letu 2015 so zaradi obveznega pošiljanja eračunov proračunskim porabnikom v Sloveniji uvedli še modul i-Računi za izdajo standardnih XML-računov. V letih 2019 in 2020 so v skladu s strategijo holdinga glede poenotenja informacijskih rešitev sistem e-GenDoc postopoma prenesli še na ostala proizvodna in prodajna podjetja v regiji.
- Poleg poenotenja informacijske rešitve so si kot ključne cilje postavili shranjevanje računov v brezpapirni obliki na enem mestu ter digitalizacijo postopkov, ki bi uporabnikom omogočili prijazno in hitro obdelavo dokumentov. »Poslovanje v skupini je bilo deloma še papirno. Z digitalizacijo smo želeli pospešiti postopke, zmanjšati odvisnost od človeškega faktorja ter izboljšati preglednost nad dokumenti in postopki,« je izpostavil Zwitter.
»Želeli smo poenotiti in standardizirati procese za vsa podjetja v skupini ter istočasno izboljšati pregled nad njihovim delovanjem."
Dejan Zwitter, član uprave družbe
Salonit Anhovo
Rešitev
- Poseben izziv so predstavljale zahteve holdinga, predvsem z vidika osrednjega pregleda nad procesi, ki se odvijajo v posameznih podjetjih. Pri izvedbi delovnih postopkov in dostopanju do dokumentacije zato uporabljajo več pristopov, na primer lokalno v podjetju, glede na pooblastila in odgovornosti posameznega uporabnika oziroma na ravni holdinga, glede na funkcijo, za katero stoji določena skupina uporabnikov.
Rezultati
- Osrednji dokumentni sistem so postavili v zasebnem oblaku, pri čemer so v celoti podprli zakonske zahteve glede obveznega prejemanja elektronskih računov na Hrvaškem in v Italiji. V skupini so z e-GenDoc zmanjšali obseg ročnega vnašanja podatkov, saj sistem zajema in pošilja elektronske račune v formatih eSLOG, UBL 2.1 ter FattturaPA. Poleg tega skrbi za pošiljanje eračunov slovenskim proračunskim uporabnikom v sistem UJPnet, v Italiji pa v sistem SDI (Sistema di Interscambio).
- Avtomatizirane in pregledne digitalne postopke dopolnjuje tesna povezava s posameznimi namestitvami poslovnega informacijskega sistema Microsoft Business Central. V Genisu so pripravili spletne vmesnike, tako za prenos šifrantov iz poslovnega sistema kot tudi za prenos podatkov iz potrjenih računov v glavno knjigo.
- Celovita digitalizacija in odprava ročnega vnašanja podatkov uporabnikom omogočata hitro delo, kakovostno izvedbo nalog ter osredotočanje na poslovno vsebino. V skupini že načrtujejo integracijo procesnega dokumentnega sistema z elektronskim arhivom, ki je postavljen na platformi DocuWare.
»Pri izbiri Genisa je pretehtala uporabniška izkušnja. V Salonitu Anhovo sem bil tudi sam uporabnik tega sistema. Zanesli smo se na odzivnost in prilagodljivost Genisove ekipe, ki je bila sposobna projekt izvesti v zelo kratkih rokih.«
Dejan Zwitter, član uprave
Salonit Anhovo, d. d.